Gry planszowe o kolei

Trwają wakacje i wielu z nas wyrusza w podróż koleją. Często zastanawiamy się w jaki sposób można spędzić wielogodzinny przejazd, szczególnie jeżeli podróżujemy z rodziną lub w gronie znajomych. Niektórzy z nas tegoroczne lato będą musieli niestety spędzić w domu. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie mogą odbyć podróży w nieco inny sposób. W dzisiejszym wpisie proponujemy kilka gier planszowych, których inspiracją była kolej.

  1. Wsiąść do pociągu

Wsiąść do pociągu to seria gier planszowych, dzięki której możemy odbyć podróż pociągiem po dowolnym miejscu na świecie. W jej ramach ukazały się, między innymi, następujące gry: Wsiąść do pociągu: Europa, Dookoła świata, Pierwsza podróż (dla graczy od 6. roku życia), Polska, Niemcy, Kraje północy i kilka innych.

Zasady gry nie są zbyt skomplikowane. Uczestnicy otrzymują karty z nazwami miast, pomiędzy którymi należy stworzyć połączenia kolejowe. W tym celu gracze będą dobierać karty wagonów oraz grać nimi w zestawach odpowiadających kolorom wybranych tras na mapie. Aby wygrać trzeba jak najszybciej zrealizować swoje cele, tak aby zdobyć jak największą liczbę punktów.

Gra jest przeznaczona dla 2-5 graczy w wieku od 8 lat. W grę Wsiąść do pociągu Pierwsza podróż mogą grać już dzieci od 6 roku życia.

Wydawnictwo: REBEL

  1. Twoja kolej

Jest to licytacyjna gra karciana, przeznaczona dla 2-6 graczy w wieku od 8 lat. Biorąc jednak pod uwagę potrzebę gospodarowania pieniędzmi, może okazać się zbyt trudna dla najmłodszych. Niezmiennie jest to dobra okazja nie tylko do zainteresowania się koleją, ale również do pokazania dzieciom wartości pieniądza. Polecamy ją dla osób, które swoją przygodę z planszówkami rozpoczęły już jakiś czas temu, gdyż nie jest ona najłatwiejsza.

Podczas rozgrywki wcielamy się w biznesmenów, którzy chcą powiększyć swój majątek, biorąc udział w licytacji lokomotyw i wagonów. Celem gry jest zdobycie jak najlepszych lokomotyw i doczepienie do nich jak najlepszych wagonów, a także zdobycie jak najwięcej gotówki. Wygrywa gracz, który powiększy swój majątek w największym stopniu.

Wydawnictwo: G3

  1. Kolejowy szlak

Kolejowy szlak to gra planszowa dająca bardzo duże możliwości. Jest ona przeznaczona maksymalnie dla sześciu graczy powyżej 8. roku życia, ale równie dobrze można w nią zagrać samemu. Została wydana w dwóch edycjach niebieskiej i czerwonej, które różnią się jedynie rozszerzeniami, tj. zestawami czterech dodatkowych kości.

Rozgrywka polega na tworzeniu sieci połączeń, poprzez rysowanie ich na specjalnej planszy. Na początku rundy rzuca się czterema kośćmi, a następnie rysuje się na planszach elementy, które się  znajdują na kościach. Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów, które można otrzymać za liczbę połączonych ze sobą wyjść, zapełnione pola centralne oraz najdłuższą linię kolejową. Trzeba jednak uważać, gdyż za niezamknięte trasy traci się punkty.

Gra ta może sprawdzić się w podróży, ponieważ zabiera niewiele miejsca. Ciekawą możliwością jest również połączenie obu edycji gry, dzięki czemu może w nią zagrać nawet 12 osób.

Wydawnictwo: FoxGames

  1. Jedzie pociąg z daleka

Gra kafelkowa dla maksymalnie 4 osób. Podobnie jak w „Kolejowym szlaku” występuje w niej wariant solo. Zasady gry są stosunkowo proste, zatem możemy ją polecić osobom początkującym, w tym dzieciom, które ukończyły 6 rok życia. Celem, który będziemy musieli osiągnąć jest stworzenie sieci kolejowej, po której przemieszczać się będą nasze lokomotywy do wybranej stacji.

„Jedzie pociąg z daleka” przewiduje trzy warianty rozgrywki – podstawowy, najdłuższa trasa oraz połączenie obu tych wersji. Pierwszy z nich jest odpowiedni dla najmłodszych graczy, polega na jak najszybszym dotarciu do stacji po wybudowanej trasie. Im szybciej to zrobimy, tym więcej punktów otrzymamy. Drugi wariant gry wykorzystuje natomiast specjalne żetony oraz inną planszę. Chodzi w nim o budowę jak najdłuższego połączenia ze stacją docelową.

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

  1. Zwrotnice i semafory

Kooperacyjna gra o pociągach, w której zarządzamy ruchem kolejowym. Jest ona przeznaczona dla 2 – 4 osób, w wieku od 10 lat. Podczas rozgrywki wcielamy się w rolę zarządcy floty kolejowej, a naszym celem jest przewiezienie, w określonym czasie, towarów z różnych miast do miejsca docelowego. Ważne jest, że czas przejazdu może ulec wydłużeniu, jeżeli nie powstrzymamy wykolejeń oraz kolizji. Nie gramy sami, ale wspólnie staramy się odnaleźć najlepszą trasę przejazdu. Poruszamy się umiejętnie zmieniając sygnał w semaforach i zwrotnice.

Rozgrywkę możemy prowadzić na dwóch planszach – prostszej (przedstawiającej Europę) oraz trudniejszej (przedstawiającej Amerykę Północną).

Wydawnictwo: Galaktyka

  1. Colt express

Gra przeznaczona dla 2-6 osób, w wieku od 10 lat. Wcielamy się w niej w rolę bandyty, który próbuje dokonać napadu na pociąg. Przeszkodą jest tylko to, że w tym samym czasie pojazd obrabować próbują inni bandyci. Głównym celem graczy jest uzyskanie jak największego łupu, zanim zrobi to ktoś inny.

Rozgrywka przebiega w trójwymiarowym modelu pociągu, w którym liczba wagonów odpowiada ilości graczy. W każdym z nich znajdują się pasażerowie z cennym bagażem. Naszym zadaniem jest przemieszczanie się po pociągu, walka z innymi przestępcami oraz okradanie podróżnych. Przebieg gry wyznaczają karty rund, które wskazują ile kart akcji będzie rozegranych. Karty rund przedstawiają również ikony wydarzeń specjalnych, które mogą urozmaicić grę.

Wygrywa gracz, który zdobędzie największy łup.

Wydawnictwo: REBEL

  1. Rosyjskie koleje

Jedna z lepiej ocenianych gier w 2013 r. „Rosyjskie koleje” to propozycja kierowana do bardziej zaawansowanych graczy od 12 roku życia. W grę może grać jednocześnie od 2 do 4 osób.

Podczas rozgrywki wcielamy się w dziewiętnastowiecznego rosyjskiego przedsiębiorcę, który inwestuje na kolei. Naszym zadaniem będzie budowa linii kolejowych, a także rozbudowa przemysłu. Osiągnięcie sukcesu będzie zależało od tego, w jaki sposób wykorzystamy posiadane zasoby.

Grę wygrywa osoba, która stworzy najbardziej nowoczesną oraz największą sieć kolejową w XIX-wiecznej Rosji.

Wydawca: BARD

  1. Wybierz kolej

Na zakończenie warto wspomnieć o grze karcianej „Wybierz Kolej” stworzonej przez Urząd Transportu Kolejowego. Jej celem, oprócz walorów rozrywkowych, jest zapoznanie graczy m.in. ze znakami kolejowymi, rodzajami wagonów czy zawodami kolejowymi. Dlatego polecamy ją najmłodszym, którzy dzięki niej mogą zgłębić swoją wiedze o kolei.

Zaletą gry jest również jej niewielki rozmiar, dzięki czemu idealnie może sprawdzić się podczas wakacyjnych przejazdów pociągiem.

Opisy powstały na podstawie opisu producentów oraz recenzji użytkowników.

Jedna myśl na temat “Gry planszowe o kolei”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *