Kiedy student ma prawo do ulgowych przejazdów?

Jak co roku w październiku rozpoczyna się rok akademicki. Przy tej okazji warto przypomnieć, na jakich zasadach studenci mogą podróżować koleją na podstawie biletów ulgowych.

Czytaj dalej Kiedy student ma prawo do ulgowych przejazdów?

Pamiętajmy o dołączaniu do reklamacji dokumentów potwierdzających poniesioną szkodę

Z naszych doświadczeń wynika, że podróżni nie zawsze wiedzą, jakie dokumenty dołączyć do reklamacji w przypadkach, w których oczekują zwrotu wydatków poniesionych w związku z opóźnieniem pociągu albo jego odwołaniem lub gdy domagają się zrekompensowania innych strat. O tym, w jaki sposób pasażer powinien udowodnić szkodę pisaliśmy już w jednym z poprzednich wpisów. Dziś opowiemy o kilku szczególnych przypadkach, z którymi mieliśmy do czynienia w naszej pracy.  

Czytaj dalej Pamiętajmy o dołączaniu do reklamacji dokumentów potwierdzających poniesioną szkodę

Po sygnale nie wsiadać!

Kierownik pociągu podał sygnał odjazdu i express Odra zaczął powoli ruszać z toru przy peronie trzecim dworca głównego we Wrocławiu. Aktor – jak wielokrotnie w przeszłości – był spóźniony. Wybiegł ze schodów, gdy pociąg nabierał prędkości. Chwycił się poręczy, lecz po chwili ześlizgnął się pod koła. Zbigniew Cybulski zmarł niedługo później, kilkanaście minut po tym, gdy pogotowie przywiozło do szpitala.

Czytaj dalej Po sygnale nie wsiadać!

Krótko o rozsądnym planowaniu podróży

Gdy wybieramy się w podróż koleją zakładamy, że przebiegnie ona bezproblemowo, a do celu dotrzemy punktualnie. Najczęściej tak właśnie się stanie, czasem mogą jednak wystąpić utrudnienia. Jeżeli planując przejazd uwzględnijmy taką możliwość, unikniemy wówczas stresu, a czasem także poniesienia kosztów finansowych.

Czytaj dalej Krótko o rozsądnym planowaniu podróży

Przewóz zastępczy – co oznacza, kiedy powinien być zapewniony?

Gdy przewoźnik kolejowy nie może zapewnić pasażerom transportu w taki sposób, do jakiego zobowiązał się podając do powszechnej wiadomości rozkład jazdy i sprzedając bilety, w dalszym ciągu jest zobowiązany do realizacji umowy przewozu. Może być wtedy zorganizowany transport zastępczy. Przyjrzymy się dziś, jak to pojęcie rozumieć i kiedy transport taki powinien być zapewniony.

Czytaj dalej Przewóz zastępczy – co oznacza, kiedy powinien być zapewniony?

Kilka słów o wezwaniach do zapłaty, tzw. „mandatach”

Do Rzecznika wpływają wnioski podróżnych, którzy domagają się umorzenia należności wynikającej z wezwania do zapłaty wystawionego w związku z brakiem odpowiedniego biletu na przejazd, dokumentu potwierdzającego uprawnienie do ulgi lub niedopełnieniem określonych obowiązków związanych z zakupem biletu. Część pasażerów nie przyjmuje takich dokumentów licząc, że w ten sposób uniknie zapłacenia kary. Wezwania takie często nazywane są potocznie „mandatami”, w rzeczywistości nie mają jednak charakteru karnego. Wyjaśnijmy zatem, czym jest wezwanie do zapłaty i czym różni od mandatu karnego różni, a także jakie są skutki nieprzyjęcia dokumentu.

Czytaj dalej Kilka słów o wezwaniach do zapłaty, tzw. „mandatach”

Porozmawiajmy o pogodzie

Wśród zdarzeń, które powodują opóźnienia pociągów, te związane z trudnymi warunkami pogodowymi są jednymi z najpoważniejszych. Silny wiatr, burze, intensywne opady śniegu skutkują czasem nawet wielogodzinnymi przerwami w ruchu. Z opóźnieniami wiążą się niestety szkody materialne po stronie pasażerów, a naprawy tych szkód domagamy się na drodze reklamacji. Takie sprawy są jednak nieraz bardzo skomplikowane. Przeanalizujmy, jak tego rodzaju kwestie są uregulowane od strony prawnej, a także jakie okoliczności najczęściej wywołują spory.

Czytaj dalej Porozmawiajmy o pogodzie

W jakich sytuacjach mamy prawo do noclegu na koszt przedsiębiorstwa kolejowego?

Może się zdarzyć, że z powodu bardzo poważnych utrudnień w ruchu, spowodowanych na przykład silnym wiatrem, intensywnymi śnieżycami lub poważnym wypadkiem, podróż koleją zostanie przerwana lub nawet wyjazd ze stacji początkowej okaże się niemożliwy. Zgodnie z przepisami powinniśmy w takiej sytuacji otrzymać pomoc. Czytaj dalej W jakich sytuacjach mamy prawo do noclegu na koszt przedsiębiorstwa kolejowego?

Gry planszowe o kolei

Trwają wakacje i wielu z nas wyrusza w podróż koleją. Często zastanawiamy się w jaki sposób można spędzić wielogodzinny przejazd, szczególnie jeżeli podróżujemy z rodziną lub w gronie znajomych. Niektórzy z nas tegoroczne lato będą musieli niestety spędzić w domu. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie mogą odbyć podróży w nieco inny sposób. W dzisiejszym wpisie proponujemy kilka gier planszowych, których inspiracją była kolej.

Czytaj dalej Gry planszowe o kolei

Postępowanie z udziałem konsumentów, których miejsce zamieszkania znajduje się poza Unią Europejską

Zdarza się, że wnioski do Rzecznika składają konsumenci, którzy nie mieszkają w Polsce lub w innym państwie Unii Europejskiej. Najczęściej są to Polacy, którzy na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii, niebędącej już członkiem Unii Europejskiej. W przeszłości o pomoc zwracali się do nas także Polacy lub cudzoziemcy mieszkający w Niemczech, Hiszpanii oraz w Ukrainie. Czytaj dalej Postępowanie z udziałem konsumentów, których miejsce zamieszkania znajduje się poza Unią Europejską