Podróż koleją bez wychodzenia z domu

Obserwacja krajobrazów, miast i ludzi z okna pociągu to jedna z przyczyn, dzięki którym wielu z nas tak bardzo ceni podróże. Jeszcze niedawno nie wyobrażaliśmy sobie obowiązkowego zamknięcia w domach. Ten okres wkrótce się skończy i za pewien czas znów będziemy mogli podróżować. Dziś natomiast proponujemy nieco inną perspektywę, dla pasażerów zwykle niedostępną nawet wtedy, gdy epidemia nie ogranicza możliwości przemieszczania się. Internet oferuje możliwość obejrzenia wielu linii kolejowych sfilmowanych z kabiny maszynisty. Są wśród nich najbardziej malownicze trasy Europy i innych kontynentów.

 

Góry, śnieg i fiordy

Pierwszą wycieczkę rekomendujemy tym, którzy mają dużo wolnego czasu. Piękna norweska trasa z Bergen do Oslo sfilmowana została jesienią w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że obejrzenie filmu zajmie około siedmiu godzin, tyle samo co podróż oferowana cztery razy dziennie przez Koleje Norweskie.

W Bergen – mieście, w którym przez trzysta dni w roku pada deszcz, tym razem jest bezchmurnie. Ładna pogoda będzie nam towarzyszyć także później, już jednak na peronie w Finse zobaczymy grubą warstwę śniegu. Na 496-kilometrowej trasie pojedziemy wysoko nad zatokami, wzdłuż dolin rzek, dotrzemy do małych, zaśnieżonych stacji i pokonamy 182 tunele. Zatrzymamy się w Myrdal, gdzie przy drugim torze będzie już czekał pociąg słynnej kolei Flåmsbana. Możemy się tu na nią przesiąść, a po powrocie z Flåm kontynuować wycieczkę w kierunku Oslo.

Film z trasy Bergen – Oslo https://youtu.be/hvHK4yZNXpk

 

W Alpy

Domowe podróże przez austriackie Alpy będą mniej czasochłonne. W 37 minut dotrzemy ze stacji węzłowej Schwarzach St.Veit do położonej na końcu 8-kilometrowego tunelu Tauern stacji Mallnitz Obervellach. To część jednego z ważniejszych korytarzy transportowych Europy, łączącego Niemcy z Włochami i budowanego w latach 1905-1909. Kolej przecina Wysokie Taury, najwyższe pasmo górskie w Austrii.

W Mallnitz-Obervellach rozładowywane są również pociągi przewożące przez tunel samochody. Załadunek następuje na stacji Böckstein, którą również zobaczymy w filmie.

Film z trasy Schwarzach-St. Veit – Mallnitz-Obervellach https://youtu.be/cijEUe0ESxw

 

Bliższe góry

Jeżeli tęsknicie za Tatrami, także je można obejrzeć z perspektywy maszynisty. Przejazd 29 kilometrów wąskotorowym pociągiem Tatrzańskich Kolei Elektrycznych ze stacji Poprad-Tatry do Szczyrbskiego Jeziora trwa około godziny i obfituje w widoki zaśnieżonych szczytów. Pojawią się na horyzoncie już po kilku minutach, gdy miasto Poprad zostaje w tle.

Nieco ponad kwadrans później docieramy do stacji węzłowej w Starym Smokowcu, gdzie można się przesiąść w kierunku Tatrzańskiej Łomnicy. Stary Smokowiec jest ważnym ośrodkiem turystycznym, ale też centrum administracyjnym nietypowego miasta Wysokie Tatry – liczącego zaledwie nieco ponad cztery tysiące stałych mieszkańców, a mającego powierzchnię aż 360 kilometrów kwadratowych. Ze słowackich miast większy obszar zajmuje tylko Bratysława.

Trudno w to uwierzyć, gdy w letnim lub zimowym sezonie po miejscowości wędrują tłumy turystów, ale Stary Smokowiec jest jedną z najsłabiej zaludnionych spośród 15 osad tworzących Wysokie Tatry. Według stanu na 2017 rok zamieszkiwało go tylko 47 osób. Oczywiście narciarzy i wędrowców w licznych hotelach jest wielokrotnie więcej.

Bliżej Szczyrbskiego Jeziora zobaczymy skutki huraganu, który w 2004 roku spustoszył lasy po południowej stronie Tatr. Widoczne są już za przystankiem Danielov Dom, gdzie przetrwały tylko pojedyncze drzewa.

Film zawdzięczamy twórcom inicjatywy vovlaku.sk, który nagrali i udostępnili w Internecie sfilmowane z kabiny maszynisty liczne słowackie trasy.

Film z trasy Poprad-Tatry – Štrbské Pleso https://youtu.be/PAV6Ts8cKl4

 

Groblą na wyspę

Być może część z was zamiast górskich krajobrazów woli spoglądać na spokojne morze. Wycieczka na największą należącą do Niemiec wyspę Sylt do miasta Westerland również jest możliwa bez oddalania się od komputera.

Podróż ekspresem regionalnym rozpoczynamy w Hamburgu i przemierzamy trasę znaną jako Marshbahn, czyli dosłownie kolej bagienną, przecinającą podmokłe tereny landu Szlezwik-Holsztyn. Jeśli interesuje was tylko najciekawszy fragment trasy przewińcie od razu do drugiej godziny i siedemnastej minuty filmu. Właśnie wtedy pociąg wjeżdża na słynną Hindenburgdamm, mającą jedenaście kilometrów groblę łączącą stały ląd z wyspą Sylt.

 Film z trasy Hamburg Altona – Westerland (Sylt): https://youtu.be/dai3nQstbnI

 

Lokalna kolej i kwitnące wiśnie

 Wiosna to dobry czas na obserwację kwitnących wiśni. Podróż z Hokuno do stacji Mino-Ōta w prefekturze Gifu na wyspie Honsiu daje taką możliwość. Podczas niemal dwugodzinnej wycieczki zobaczymy kolejne stadia kwitnienia wiśni, tak ja widzi je maszynista pociągu Japan Rail Central. Linia kolejowa jest jednotorowa i niezelektryfikowana, a podróż zdecydowanie wolniejsza niż tradycyjnie kojarzonymi z Japonią pociągami Shinkansen.

Film z trasy Hokuno – Mino-Ōta: https://youtu.be/Iwb_u0sciaY

 

Po polskich torach

Oczywiście także po Polsce możemy podróżować pozostając przy komputerze. Z kabiny maszynisty sfilmowana została większość linii magistralnych oraz niejedna trasa regionalna lub lokalna. Proponujemy dla przykładu dwie ciekawe podróże.

Pierwsza z nich to godzinny przejazd z Wałbrzycha do Kłodzka, zgodnie z wieloma opiniami najciekawszą linią kolejowa Dolnego Śląska. Otwierana etapami do 1880 roku trasa przebiega po wielu mostach, spośród których najwyższe to 36-metrowy „Czarny Most” w Nowej Rudzie (w chwili powstania najwyższy w całych Prusach!) i 30-metrowy w Zatorzu. Już krótko po odjeździe z Wałbrzycha wjedziemy do najdłuższego w Polsce pozamiejskiego tunelu pod Małym Wołowcem.

Film z trasy Wałbrzych – Kłodzko https://youtu.be/BHdFnj2nufM

Druga podróż pozwoli przenieść się do odległego zakątka Polski – na Półwysep Helski. Wyruszamy z Gdyni, by po 50 minut znaleźć się we Władysławowie, a chwilę później wjechać na Mierzeję Helską.

Film z trasy Gdynia Główna – Hel https://youtu.be/kR9yiw1GJrY

 

Oczywiście powyższe filmy to tylko przykłady. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło cab view i wybraną miejscowość lub trasę, by znaleźć także wiele innych interesujących przejazdów. Miłej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *