W związku z epidemią przewoźnicy wprowadzili ograniczenia

Wzrost liczby zakażeń COVID-19 skłonił przewoźników kolejowych do podjęcia dodatkowych działań zmierzających do zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii oraz by móc zmierzyć się z szeregiem ograniczeń nałożonych w ostatnich tygodniach przez rząd, większość przewoźników pasażerskich zdecydowała się odpowiednio dostosować swoją ofertę i standardy podróży.

Ograniczenia wpłynęły na ofertę przewozową oraz dodatkowe usługi. Oznacza to, że zmniejszyła się liczba pociągów, niektóre kasy zostały zamknięte a w części z nich skrócono czas pracy. Niektóre usługi w ogóle nie są dostępne, takie jak na przykład przewóz przesyłek konduktorskich czy usługa gastronomiczna.

Bez wątpienia najbardziej dotkliwe dla większości pasażerów jest tymczasowe ograniczenie lub zawieszenie części połączeń. Ograniczenia oferty przewozowej poszczególnych przewoźników można sprawdzić na bieżąco aktualizowanych stronach. Wykaz wszystkich przewoźników oferujących przewozy pasażerskiej można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

Z uwagi na zamknięcie lub poważne ograniczenie przez wszystkich przewoźników funkcjonowania części kas biletowych, rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów drogą internetową, za pomocą aplikacji komórkowych, a w razie zakupu biletu w kasie sugerujemy płatność kartą. Zalecamy również zaopatrzenie się w miarę możliwości na czas podróży w podręczne środki dezynfekujące oraz zapoznanie się z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, a także informacjami dla podróżnych  umieszczonymi na stronie Urzędu Transportu Kolejowego.

5 myśli na temat “W związku z epidemią przewoźnicy wprowadzili ograniczenia”

  1. Bardzo dziękuję za szereg cennych informacji. Wiadomo że lepiej być poinformowanym o zamknięciu połączeń i przygootwac się do podróży poprzez wcześniejszy zakupy biletu elektronicznego niż zdanie się na ślepy los. Nawet złe informacje podane w sposób czytelny jakoś uda się znieść na czas epidemii. Od 16.04 też obowiazkowe są maseczki, czy to oznacza że nie zostaniemy wpuszczeni lub zostaniemy wyproszeni z pociągu jeśli ich nie będziemy posiadać?

    Jeszcze raz dziękuję za informację. Są bardzo przydatne.

    1. Obowiązek noszenia maseczek dotyczy także pociągów. Prawo przewozowe (art. 15 ust. 2) zawiera przepis, zgodnie z którym osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w transporcie mogą być niedopuszczone do przewozu lub usunięte ze środka transportowego. Dlatego radzimy, aby podróżować w maseczce, jeżeli jej akurat nie posiadamy, możemy zakryć usta i nos np. chustką lub szalem.

  2. Bardzo dziękuję za komentarz. Chcieliśmy wykonać usługę z dostarczeniem przesyłki konduktorskiej, ale będziemy musieli radzić sobie jakoś inaczej. Ważne, by wirus się nie rozprzestrzeniał. Dziękujemy i życzymy powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *